Na malomeštiakovej svadbe v SND

Autor: Veronika Jánošíková | 7.3.2013 o 17:35 | (upravené 7.3.2013 o 18:13) Karma článku: 13,90 | Prečítané:  7283x

Už pár týždňov sa mi neustále pletú pod nohy reakcie na novú inscenáciu Bertolta Brechta Malomeštiakova svadba. Inscenáciu som, na rozdiel od polovice recenzantov a laických kritikov, videla a zo sály som rozhodne odchádzať nemienila.

 

Malomeštiakova svadba je drsná, predvádza sex, nadávky, ľudské potreby priamo na podnose. Ale chceme sa naozaj tváriť, že to nie je súčasť života? Boli ste niekedy na svadbe? Na návšteve? Keď si podvedome tak silno prajete, aby už konečne vypadli všetci hostia a vy by ste sa mohli spokojne oddávať súloži na svadobnom stole? Falošná slušnosť, typické repliky, ktoré prevádzajú spoločenský život. Čo by sa ale stalo, keby ste boli sami sebou - bez ostychu? Postavy v tejto inscenácii vyjadrujú, ako keby všetko, čo má byť násilné, bolo nepríjemné, no nutné - a preto vyhráva slobodná hra túžob a sloboda prejavu. Čím je vyššie promile svadobčanov, tým viac ako je to zvykom sa odstraňujú zábrany. Počas celej hry sa nesie motív rozpadávajúceho sa nábytku, ako symbolu rozpadávajúcich sa hodnôt, morálky a slušnosti. Táto jednoaktovka podľa Brechtovho hesla: „Nesmiete zabúdať, že umenie je švindeľ, život je švindeľ",  priznáva svoj status divadla, čo by naoko mohlo odľahčiť pobúrenie publika. Priznané masky - prehnané divadelné líčenie, šepkárka na javisku a aj spomínaný sex a výkaly, sú, samozrejme, prezentované len naoko. Veď je to len hra.

To, ako spoločnosť kriticky prijala túto hru, podľa mojej mienky svedčí najmä o tom, že Slovensko ako štát a najmä pravidelní návštevníci Slovenského národného divadla sú zvyknutí na konzervatívne, klasické diela umenia. A to nie iba z dôvodu, že moderné umenie odsúdili skôr, ako ho stihli vidieť, alebo vnímať, ale aj preto, že ešte stále žijú podvedome vo svojom socialistickom štáte, kde to, čo nám predpísali, bolo dobré, ale to, čo príde nové, čo je prevratné, avantgardné, to je automaticky podozrivé. Keby sa ale kožušinoví návštevníci Slovenského národného divadla rozhliadli aspoň na chvíľu okolo seba, napríklad aj do iných divadiel v Bratislave,  na postmoderné výstavy, happeningy, alternatívu, zistili by, že umenie nie je len konvenčné prevedenie klasického príbehu, a že  môže byť rovnako kvalitným umeleckým zážitkom s veľkým posolstvom. To by ale museli mať na to dostatočne slobodnú myseľ a ochotu zamyslieť sa aj nad niečím iným ako slovom „pekné". Divadlo nezastalo vo vývoji, neustále sa vyvíja, a v okolitých štátoch sa predvádzajú takéto a omnoho drsnejšie hry bežne.

Ja ďakujem slovinskému režisérovi inscenácie, pretože len vďaka nemu tu mohlo na doskách SND vzniknúť niečo, čo obyčajne patrí k divadlu bežne. To, ako to šokovalo spoločnosť, sa samozrejme mohlo očakávať a aj sa očakávalo. Brecht je tvorcom epického divadla, ktorého zámerom bolo okrem emocionálnych pocitov vyvolať najmä racionálne otázky, čím chcel zmeniť diváka a najmä spoločnosť. Brechtova túžba bola čo najviac divákov pobúriť. Jeho snom bolo vidieť polovicu publika jasať, druhú protestne pískať. A to sa podarilo. Bohužial sa ale z negatívneho ohlasu stala akási móda a začalo sa k nej vyjadrovať čoraz viac ľudí, ktorí na inscenácii ani neboli a o divadle všeobecne toho vedia len máločo.  Divadlo a umenie ako také je už od svojho vzniku niečím, čo sa vyvíja, prispôsobuje aktuálnej dobe, čím ju reflektuje a analyzuje. Mnohí návštevníci to však vidieť asi nechcú a radšej si pozrú klasické obohraté hry a budú súhlasne prikyvovať o ich veľkoleposti a aktuálnosti.

Dámy v šatách a páni v oblekoch, ponadávali ste si po tejto inscenácii na nechutnostiach, vulgarizmoch, pľuvancoch. Odišli ste potom do svojich domovov, zapli ste si televízor a smiali ste sa schuti na tom istom pri otvorenom víne. Prečo sa nebúrite proti tomu? Vraždy, sex, vulgárnosť, a to dokonca nielen v hranej forme a už vôbec nie s umeleckou hodnotou. Gratulujem k tejto pokryteckosti, presne o vás táto inscenácia bola.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Najdlhšia bytovka na svete je vo Viedni a má meno po Marxovi. Je radosť v nej žiť

Nie je špinavá ani nebezpečná, hoci sú v nej sociálne byty. Nezamestnaní v nej bývajú vedľa profesorov.

BRATISLAVA

Bratislava porastie do výšky, budovy zmenia panorámu

V Bratislave rýchlym tempom pribúdajú výškové budovy.

SVET

Klamali aj intrigovali. Všetci prezidentovi muži, ktorí skončili

Za sedem mesiacov skončili takmer všetci Trumpovi spolupracovníci.


Už ste čítali?