Lou Reed & The Velvet Underground, - prechod k postmoderne

Autor: Veronika Jánošíková | 27.10.2013 o 20:35 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  487x

V umení všeobecne sa prejavuje snaha prehodnocovania hodnôt, a toto sa udialo aj v rocku. The Velvet Underground je kapela, ktorá pre mňa osobne v rámci hudby, umenia a života v kontexte postmoderny a zmien znamená veľmi silný prelom.

 

Šesťdesiate roky vo všeobecnosti v sebe niesli veľké zmeny vo vedomí, a hlavne v uvedomovaní, nielen vďaka psychedelickým drogám, ale aj sociálnemu pozadiu vtedajšej éry hippies v USA. V ovzduší sa niesla ingrediencia, ktorá dovoľovala ľuďom po rokoch vnímať všetko inak. Aj toto bol faktor, ktorý dovolil priniesť nové nápady v hudbe a umení. To prišlo v podobe množstva novej rockovej hudby, medzi ktorou sa našlo veľa hudobných géniov. Rozsiahle gitarové sóla, folkové festivaly, láska a mier. Pomedzi toto všetko však prišlo niečo iné. Niečo čo nerezonovalo až tak s harmóniou, melódiou, naladenou gitarou a textami o láske. Na scénu prišli monochromatický The Velvet Underground, so znepokojujúcim zvukom, riffom, netradičným zoskupením a fotorealistickými textami ktoré pripomínali skôr zmes hluku a chaos, za ktorým sa skrývala vrstva nápadov. Vo svojej dobe plnej podobne znejúcej hudby, vytvorili niečo originálne. Testovali hranice rockovej hudby a akoby trvali na porušovaní pravidiel. Vytvorili si vlastný svet a ten im otvoril priestor kreativity a fantázie. Do svojej hudby dávali na rozdiel od súčastníkov zmes temnoty New Yorkskej ulice spojenej s drogami či rasizmom.

Vo výtvarnom umení vtedy prevládala pop artová kultúra, na čele s Andym Warholom, ktorého ako jedného z mála ľudí táto kapela ohúrila, a stal sa jej manažérom. Pridal do kapely nemeckú speváčku Nico, s ktorou však zvyšok kapely nechcel hrávať. Warhol mal významné postavenie pre tvorbu kapely, keďže napriek ostatným podporoval kapelu, dával jej svoj obdiv, a tým aj podnecoval Reeda k tvorbe. Stali sa súčasťou Factory, a preslávili ich aj vystúpenia „Exploding Plastic Inevitable", kde sa za kapelou premietali štyri Warholove filmy naraz.

Album s názvom White Light / White Heat - Biele Svetlo / Biele teplo nasledoval po Warholovskom období ktoré bolo akoby predprípravou publika na niečo veľké. To dokázali prejaviť v pôvodnej zostave, a týmto albumom už nevyzývali k zmene konvencií ale prerobili radikálnym spôsobom celé estetické normy. Album sa vyznačuje najmä nemelodickosťou, rozladenými drsnými zvukmi, zásahmi hlasov prichádzajúcimi akoby z neznáma,  rečového prejavu namiesto spevu či absurdnými textami o drogách, zmene pohlavia, mŕtvej priateľke a podobne. Otváracia skladba White Light/ White Heat, je oslavou amfetamínu ktorý sa v tej dobe vo veľkom požíval a stala sa najznámejšou z pomedzi ostatných skladieb. Druhá skladba The Gift je dlhou poviedkou nahrávanou hudbu a hlas zvlášť, čiže je možné ich počuť samostatne, čím vzniká určitá interaktivita a viacznačnosť. Nekládli si obmedzenia skrátka v ničom, ani v dĺžke času skladieb. Napríklad posledná skladba s názvom Sister Ray je 17:27 minútovou skladbou na B strane, ktorá pripomína skôr noise jazz v šialenom opojení psychedélie. Recyklovali hudobný materiál prostredníctvom paródie a negovaním minulého smerovali k novým výrazovým prostriedkom, čím sa začal rock presahovať do nových štýlov a žánrov. Rozšírením sféry umenia vytvorili problematickú polemickú hranicu medzi umením a neumením.

Kapela sa však za svojej doby nedočkala uznania, albumy sa predávali v malom množstve, a spropagoval a preslávil ich až David Bowie, pár rokov po ich rozpade. Svojou hudbou následne ovplyvnili a zmenili celý nasledovný vývoj hudby. Ich novými výrazovými prostriedkami a postupmi sa inšpirovali stovky kapiel a nových hudobných štýlov. Patti Smith, Joy Division, The Sex Pistols, Nirvana a mnoho ďalších vďačia za svoju hudbu práve The Velvet Underground, ktorý porušili normy, a tým položili základ pre vznik nového hudobného poľa a vnímania umenia vôbec.

Dnešným dňom nás opustil človek, ktorému ešte po mnohé roky bude veľa ľudí ďakovať za prínos, krásne stavy či inšpiráciu a to nielen v hudbe. Lou Reed, spomíname.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

DOMOV

Prieskum: Most-Híd je na hranici zvoliteľnosti, predbehlo ho aj KDH

Vo voľbách by opäť zvíťazil Smer.


Už ste čítali?